10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak naučit chodit psa u nohy? Chce to správnou motivaci!

Pořízení pejska je vždy důvodem k radosti. Aby byla radost dvojnásobná, je důležité, aby pes také poslouchal. Jednou z nedílných a zároveň základních součástí jeho výcviku je chůze u nohy. Pokud se pes naučí chodit u nohy, ať už na volno, nebo bez tahání na vodítku, budou procházky příjemnější nejen pro něj, ale i pro vás. Pojďme si tedy dnes říci, jak naučit chodit psa u nohy.

Chůzi u nohy je vhodné začít trénovat mezi 5. až 6. měsícem věku zvířete. Vždy pamatujte na to, že než začnete se samotným tréninkem, je třeba, aby byl pejsek řádně vyběhaný a vydováděný – pokud byste jej začali cvičit hned po vyjití z domu či bytu, nebude vás poslouchat, bude pobíhat kolem, skákat a snažit se dělat vše ostatní, jen ne poslouchat.

Jak naučit chodit psa u nohy? Chce to správnou motivaci!

Vsaďte na luring

Nejčastějším způsobem, jak naučit psa chodit u nohy, je takzvaný luring neboli navádění. Jedná se o postup, kdy pejska navádíte pamlskem k tomu, aby něco udělal. V podstatě můžete pomocí pamlsku vést pejska přesně tak, jak potřebujete, a motivovat ho tím, že dostane odměnu.

Tip na správnou odměnu pro psa: Nejvhodnější odměnou při luringu jsou psí piškoty nebo nejrůznější malé psí sušenky, využít se však dají i granule. Mějte jich vždy dostatečnou zásobu – nejlépe je budete mít po ruce, pokud si na ně pořídíte speciální kabelku, do které se vám pohodlně vejdou i další nezbytnosti, či pamlskovník.
Pokud by však motivace pamlskem byla pro psa málo, můžete mu udělat cokoliv, co má rád, nebo mu (pokud miluje hračky) dopřát speciální hračku, která pro něj bude výjimečná a bude určená jen pro příležitost výcviku.

Pořiďte si vše potřebné

Kromě samotných pamlsků budete k výcviku potřebovat také obojek nebo postroj a k němu krátké vodítko. Vodítko by vždy mělo být buď speciální výcvikové nebo přepínací, k učení těchto povelů nepoužívejte samonavíjecí vodítko, které je nepraktické. A neobejdete se ani bez pořádné dávky trpělivosti a dostatku času – naučení chůze u nohy totiž není záležitostí pár minut, ale vyžaduje opakovaný trénink.

Vyberte správnou stranu

Než se pustíte do samotného výcviku, je také třeba, abyste si rozhodli, u které nohy bude pes chodit. Standardní je chůze u levé nohy, což je praktické zejména při chůzi se psem po silnici, kdy pes směřuje ke krajnici. Chůze u levé nohy je pak nezbytná také u kynologických sportů, kdy je vyžadováno chození právě vlevo. Pokud jste však například levák a neplánujete se psem žádné vrcholové aktivity, můžete jej naučit chodit i u pravé nohy. Důležité však je vybranou stranu striktně dodržovat a neměnit ji při každém tréninku!

Začínejte pozvolna a motivovaně

Trénink chůze u nohy je třeba provádět doslova krůček po krůčku, a to až tehdy, kdy už je pes vyběhaný a trošku unavený. Důležité je, abyste vy jakožto páníček byli pozitivně naladění, vyzařovalo z vás nadšení a výcvik byl zábavou jak pro vás, tak pro psa. Zároveň vždy začínejte na klidném místě, kde bude co nejméně rušivých vlivů – teprve až budete mít jistotu, že pes chůzi u nohy bez problémů zvládá, můžete jej vzít na místo s větší koncentrací lidí či psů nebo na rušnou ulici.

  • Pejska posaďte k levé noze (pokud jste se rozhodli vodit jej u pravé nohy, tak k pravé).
  • Vodítko vezměte do pravé ruky – důležité je, aby bylo po celou dobu tréninku prověšené, nikoliv napnuté – a v levé ruce mějte pamlsky.
  • Zaujměte pozornost psa pamlskem, rozejděte se a vyřkněte přitom povel „K noze“ (tento povel musí být pokaždé stejný, nikdy nestřídejte více povelů pro jednu aktivitu).
  • Psa veďte za pamlskem, ujděte pár kroků.
  • Během chůze psa neustále chvalte a po zastavení odměňte.
  • Chůzi prodlužujte krůček po krůčku – začínejte opravdu velmi pozvolna a trénujte každý den.
  • Jakmile už po psovi chůzi u nohy nevyžadujete, dejte mu povel „Volno“.
  • Pamatujte na to, že se pes nevydrží soustředit dlouho, proto prokládejte výcvik volným pobíháním.
Pozor na cukání

Při výcviku si dejte pozor na to, abyste se psem na vodítku necukali – cuknutí vodítkem vnímá pes jako trest, což mu trénink znechucuje. Jestliže pes začne na vodítku tahat, okamžitě se zastavte, namotivujte ho pamlskem a zkuste to znovu. Plete-li se vám pod nohy, je vhodné lehce dupnout, abyste ho na to upozornili. Nikdy však na psa nekřičte, neškubejte vodítkem ani ho jinak netrestejte!

Postupujte plynule – vy i pes

Při výcviku je nesmírně důležité, abyste byli pro psa čitelní. Řídí se podle pohybů vašich nohou a jejich střídání, proto je nesmírně důležité chodit plynule. Zároveň vždy začínejte s chůzí u nohy na vodítku a teprve až se ji pes naučí, začněte trénovat bez vodítka. A stejně tak důležité je naučit psa chodit u nohy nejprve rovně, a teprve až pak měnit směr. Základem úspěchu každého učení povelu je důslednost a pravidelnost. Vyhraďte si proto každý den chvíli času, kterou tréninku věnujete. Nečekejte, že pes pochopí všechno hned – buďte trpěliví, vlídní a pozitivní. Pes ve vás musí mít důvěru – bude-li se vás bát, nepovede výcvik ke zdárnému konci.

Další zajímavé články

Jak odnaučit psa štěkat a udržet dobré sousedské vztahy

Štěkot je základní komunikace psa, obranná a ochranářská reakce a často i důvod, proč si psa pořizujeme ... celý článek

Jak rozumět psí řeči? Sledujte pohyby i výraz tváře

Chcete vědět, jak se váš psí parťák cítí, kdy je v pohodě, v napětí nebo ve stresu... celý článek

Jak vybrat jméno pro psa? Držte se těchto zásad!

Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek